Minulý rok kouzlili úsměv ve tvářích malých pacientů klauni.

Letos to jsou tito medvidci, které taktéž vyrobily odsouzené ženy v Opavě.

Klauni Medvidci

Pomáháme. Rádi.

Díky všem těmto obětavým lidem Kiwanis
panenka žije a pomáhá. Děkujeme!

Panenky KIWANIS

Látková panenka, čistě bílá, naplněna umělou střiží, čtyřicet centimetrů vysoká.
Prezidentka sdružení Eva Pastušková rozdává osobně na dětských odděleních nemocnic dětem bílé látkové panenky, které si mohou podle sebe samy vymalovat. Panenka není pouze kamarádem, hračkou, ale i pomocníkem při komunikaci lékaře s dítětem. Panenky šijí vězni heřmanické věznice.

Kiwanis panenka je projekt českých a slovenských Kiwanis klubů určený pro pomoc nemocným dětem. Kiwanis panenka již 15 let pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.

Kiwanis panenka se dětem stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby, rehabilituje s nimi, doprovází je k operačnímu sálu a také je s nimi ve chvílích obav, čekání a osamění. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.

Kiwanis Panenka je nabízena dětem v některých českých a slovenských nemocnicích již od roku 2000, je předávána bezplatně. Na její výrobě se podílí stovky dobrovolníků.

Garant panenky napsal

Kiwanis panenka je na první pohled obyčejná hračka do chvíle, kdy ji dáte společně s fixy dětem v nemocnici. Najednou se z obyčejné hračky stane něco zázračného, bílá panenka se kresbou promění v jedinečný příběh a děti si často do panenky promítnou i své trápení, přání a sny. Původně jsme se snažili s pomocí panenky zlepšit komunikaci mezi zdravotnickým personálem a malými pacienty. Ukázalo se, že si děti společně s panenkou vytvoří svůj malý svět, svět, který jim pomáhá lépe zvládnout pobyt v nemocnici a zároveň si domů odnáší panenku jako svého nového kamaráda. Je to sice jen obyčejná hračka, ale pro děti se mnohd y stane přítelem se kterým prožili nejednu těžkou chvilku, osušili slzičky a svěřili mu mnohdy i tajné přání a prosby.

Takže milá Kiwanis panenko, rádi bychom Ti poděkovali za vše, co nám dáváš a zároveň si přejeme, abychom se mohli setkávat i v letech příštích.

MUDr.Jan Boženský
Primář dětského oddělení
Vítkovická nemocnice a.s.

Ambasador panenky